logo

Gün Batımı Terasına ödül-8

İzmir’in yaya köprüsü ve gün batımı terası dünya basınında

İzmir’in yaya köprüsü ve gün batımı terası dünya basınında

İzmir’de son yıllarda körfez kıyısını halk için kullanılabilir kılan birçok çalışma yapıldı. Körfezin kokusu giderildi, yürüyüş ve koşu parkurları yapıldı, oturma alanları yeniden planlandı, kıyı şeridi yeşillendirildi, bisikletlerin araç trafiğine ve yürüyüş yoluna girmeden rahatça gidebileceği özel bisiklet yolları yapıldı.

Yakın zamanda kullanıma açılacak tramvay ile sahil şeridi otobüslerin gürültü ve egzos gazlarından da arınacak, neredeyse tüm 0kullar bisikletle erişilebilir hale getirilecek.

Yapılan bir yeni ve güzel proje de İzmirDeniz . Kentlilerin denizle ilişkisini güçlendirme amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında körfez kıyısına kent terasları ve deniz balkonları yapılıyor, halkın kıyı şeridinde daha çok zaman ve geçirmesi ve fiziksel aktiviteler yapması hedefleniyor.

İzmirDeniz projesi dahilinde Bostanlı sahilindeki dere ağzı üzerine de bir yaya köprüsü ve gün batımı izleme terası yapıldı. Stüdyo Evren Başbuğ: steb tarafından tasarlanan teras ve köprüden Inhabitat ve Design Boom gibi dünyaca ünlü tasarım sayfalarında övgüyle bahsediliyor.

Karşıyaka sahilinin batıya bakan nadir noktalarından birine yapılan ahşap köprü ve teras, hem Bostanlı’nın iki yakasını birbirine bağlıyor hem de tüm İzmirlileri gün batımını izlemek için deniz kıyısına çağırıyor.

Detay